Mezinárodní badmintonový turnaj v Dánsku

Fredericia 2012_info a zhodnocení

Na turnaj jsme letos vyjeli s poměrně početnou skupinou 23 hráčů a hráček a 6 dospělých (trenéři, rodiče, bývalí hráči i lidé, kteří vztah k badmintonu získali přes své děti). Odjezd ve čtvrtek ve 20 hodin od budovy 25. ZŠ – klasika. Překvapivě všichni byli na místě včas, měli všechno a tak jsme po výběru potřebných finančních prostředků vyrazili na cestu. Předpokládali jsme, že na místo bychom měli dorazit brzy ráno (pořadatelé posunuli začátek turnaje na 11.hodinu), doufali jsme, že cestu nám nezkomplikují ani případné mlhy, ani silniční provoz. Dopadlo to výborně – s několika zastávkami jsme do Fredericii přijeli krátce po osmé hodině ranní. Po snídani v autobusu a ubytování na určeném místě (Alee Scholen) jsme se si osvěžili základní informace o systému turnaje vč. rozdělení do hal. Nutno konstatovat, že předem zaslanému programu se někteří věnovali důkladněji, jiní spoléhali na to, že ono to nějak dopadne…

V pátek 19.října v 11 hodin turnaj opravdu začal. Ve Fredericii v šesti halách po šesti kurtech a v Lillebaelts ve 3 halách se rozehrály čtyřhry v pěti věkových kategoriích a celkem 21 herních úrov-ních. My jsme obsadili osm z nich (U11 A,B; U13 B, U15 A,B, U17 A,B, U19A) a byli jsme vděčni po-řadatelům, že pro naše „liché“ hráče (a nebylo jich málo) našli do čtyřher spoluhráče. Odpolední program všechny dostatečně zaměstnal (když přidáme ještě potřebu seznámit se dokonale s prostře-dím, pro nás tolik neobvyklým a možnost jít se večer vykoupat do bazénu přímo v areálu sportovního centra ve Fredericii), že ani nebyl čas uvědomit si únavu.

Sobotní program začal brzo ráno a na programu byly dvouhry. Více než 1000 hráčů z pěti zemí plus jejich doprovod, to je jistě velká porce i pro tak zkušeného pořadatele, jakým DGI beze-sporu je a pořádná prověrka připravenosti jednotlivých článků velkého turnaje. Snídaně bývá jedním z těch nejkritičtějších bodů – velké množství lidí ve stejném čase na stejném místě musí zvládnout základní občerstvení tak, aby část z nich mohla mateřskou halu opustit a přemístit se tam, kde bude v dalších hodinách hrát. Dopravu zajišťují autobusy najaté pořadatelem, hraje se na dalších třech místech (Lillebaelts- hal, Eritsoe-hal, Elbo-hal) - pořadatel tak má k dispozici 13 hal !!! Potřebuje je, protože systém turnaje zaručuje každému hráči absolvovat minimálně 5 zápasů ve dvouhře a stejný počet zápasů ve čtyřhře – smíšená čtyřhra se na tomto turnaji nehraje. Tým pořadatelů DGI tvoří většinou dobrovolníci – bývalí hráči, bývalí učitelé – úmyslně zdůrazňuji bývalí, protože naprostá většina organizátorů je v důchodovém věku. Doplňují je však i mladší – ti zajišťují především techniku, bez které se tak velký turnaj prostě pořádat nedá (IT, ozvučení, catteringové služby apod.). Už samotná předem zaslaná příprava turnaje je pro nás naprosto nepředstavitelnou záležitostí: dvousetstránkový rozpis hráčů v jednotlivých věkových kategoriích a herních úrovních, doplněný základními informacemi o aktivitách, které pořadatel připravil a nabízí a naprostá většina z toho platí po celou dobu turnaje. Co nás rozhodně musí doslova uhodit do očí, je právě ono množství lidí ochotných pomoci, ochotných strávit prodloužený víkend u řídícího stolku a pomoci dobré věci (za stravu a dobrý pocit!). Mnozí neumí anglicky, jediným jazykem, který ovládají, je dánština, ale to jim rozhodně neubírá na snaze. Opakují výzvy pro hráče, hledají je, pokud je to třeba, kontaktují vedoucí jednotlivých výprav. Denní rozpis zápasů v jednotlivých halách stanovuje, co se prostě musí sehrát a nikdo neřeší, v kolik hodin zahájit poslední zápas. Občerstvení (lehký oběd i večeře) je zajištěno na jednotlivých hracích místech, doprava z odlehlých hal do sportovní centra ve Fredericii rovněž. Během dne se uskutečňují schůzky vedoucích – jednání je vedeno v dánštině, z pohledu pozorova-tele, který dánštinu neovládá, probíhá jako poměrně velká diskuse, zdá se být v přátelském duchu. Večer jsou všichni rádi, že se uloží ke spánku, byť pro naprostou většinu to znamená nocování ve spacáku na podložce ve třídách školy v blízkosti sportovního centra.

Nedělní ráno je „zpestřené“ úklidem nocleháren, balením veškerých věcí a odjezdem na různá místa v okolí. Mezi tím se ještě stihneme najíst – zdá se, že dnes se podařilo trochu lépe rozložit strávníky, takže zvládáme najíst se trochu kulturněji než tomu bylo v sobotu. Herní nedělní program je kombinací dvouher i čtyřher, hrajeme už „jen“ v devíti halách, nicméně zhruba polovina našich účastníků dnes svá utkání odehrává mimo Idreaetscentrum Fredericia. Naše zápasy jsou – protože zákon schválnosti působí doopravdy vždy a všude – jedny z posledních. I tak si je užíváme.

Jak už bylo řečeno, počty účastníků v jednotlivých věkových kategoriích a v jednotlivých úrovních jsou na tomto turnaji vždycky různé. Tomu se následně přizpůsobuje herní systém turnaje. Níže uvedená tabulka poskytne informaci o tom, jaký počet hráčů obsahovaly skupiny, ve kterých jsme startovali. Jde samozřejmě o skupiny základní, přičemž v další fázi (s výjimkou kategorie U11A- chlapci) následoval postup do další skupiny určený dosaženým pořadím ve skupině základní. Vše se hrálo regulérně na dva vítězné sety do 21 bodů.

Věk.kategorie Úroveň Dvouhry (informace o počtu a systému) Čtyřhry (informace o počtu a systému)
U11/chlapci A 9 hráčů (systém každý s každým) 5 dvojic (systém každý s každým)
U11/chlapci B 4 skupiny po 3 – 4 hráčích 7 dvojic (systém každý s každým)
U11/dívky A 4 skupiny po 3 – 4 hráčkách 7 dvojic (systém každý s každým)
U13/chlapci B 9 skupin po 3 – 4 hráčích 4 skupiny po 3 – 4 dvojicích
U13/dívky B 7 skupin po 3 – 4 hráčkách 3 skupiny po 3 – 4 dvojicích
U15/chlapci A 11 skupin po 3 hráčích 5 skupin po 3 – 4 dvojicích
U15/chlapci B 23 skupin po 3 hráčích 11 skupin po 3 – 4 dvojicích
U15/dívky A 8 skupin po 3 hráčkách 3 skupiny po 3 – 4 dvojicích
U17/chlapci A 9 skupin po 3 hráčích 4 skupiny po 3 – 4 dvojicích
U17/chlapci B 20 skupin po 3 hráčích 10 skupin po 3 – 4 dvojicích
U17/dívky A 8 skupin po 3 hráčkách 3 skupiny po 3 – 4 dvojicích
U19/dívky A 4 skupiny po 3 – 4 hráčkách 7 dvojic (systém každý s každým)

Zahraniční účastníci turnaje mají tu výhodu (někdy se to jako moc velká výhoda nejeví), že si mohou vybrat úroveň, do které chtějí své hráče zařadit. Není to jednoduché, protože neznáme ani úroveň účastníků, a i u těch našich se prakticky řídíme jen postavením na žebříčku. Občas se stane, že hráče nadhodnotíme, takže v základní skupině neuhraje nic. Občas se také stane (i když je to méně časté), že hráč podhodnotíme a on svou základní skupinou projde suverénně. Všechno se alespoň trochu srovná v další fázi turnaje: díky systému turnaje se hráč podle umístění následně dostane do skupiny, jejíž členové se ve svých základních skupinách umístili stejně. To umožní nejen sehrání dalších zápasů, ale v mnohých případech určité „pocitové srovnání“ (často slyšíme od hráčů, že chtěli být zařazeni jinam, než jsme je zařadili – někteří se konfrontace s lepšími nebojí, jiní by zvolili raději tu méně náročnou cestu). Naší snahou při zařazování hráče je vytipovat takovou herní úroveň, která by hráče motivovala a samozřejmě – občas se nám to nepovede. V naprosté většině případů ale hráči odjíždějí z turnaje s tím, že zcela jistě odvedli výkon v rámci svých možností, že se zlepšili, někteří s tím, že se jim povedlo něco vyhrát, ale všichni s tím, že si doopravdy hodně zahráli. Máme za to, že to smysl má.

Pro informaci uvádím přehled hráčů, kteří se letos turnaje ve Fredericii zúčastnili a jejich zařazení do jednotlivých herních úrovní. Je nad mé síly uvést konečné umístění jednotlivých účastníků. Pro zájemce odkazuji na stránky www.dgi.dk/badminton, kde výsledky LBS turnaje ve Fredericii můžete najít. Určitě není od věci pohovořit si s jednotlivými hráči o jejich dojmech a o jejich hodnocení naší letošní časti. Vy, kteří hráče znáte, si tak můžete udělat i lepší obrázek o konkurenci a herní úrovni hráčů na tomto velkém turnaji.

Pro úplnost uvádím ta nejlepší umístění, kterých se nám podařilo dosáhnout:
Jan Janoštík (Sokol Č.Budějovice) – kategorie U11A – 1.místo ve dvouhře, 1. místo ve čtyřhře
Jan Blažek (Sokol Dobruška)- kategorie U11B – 1.místo ve dvouhře, 2.místo ve čtyřhře
Eliška Zemková (Sokol Doubravka) - kategorie U11A – 2.místo ve dvouhře, 2.místo ve čtyřhře
Filip Sedláček + Josef Čtvrtečka (Sokol Dobruška) – kategorie 15A – 5.místo ve čtyřhře
Daniela Hlavsová + Pavlína Vacková (Sokol Dobruška) – kategorie 15A – 4.místo ve čtyřhře
Michaela Tůmová + Denisa Končoková (Sokol Č.Budějovice) – kategorie 15B – 2.místo ve čtyřhře
Kateryna Vatashchuk + Denisa Antošová (Sn K.Vary) –kategorie 15A – 1.místo ve čtyřhře.
Doufám, že jsem na nikoho nezapomněla, pokud ano, velice se omlouvám…

A ještě slíbený přehled zařazení hráčů do věkových kategorií a výkonnostních úrovní:

Příjmení a jméno hráče/hráčky Oddíl/klub Zařazení (věk.kat./úroveň)
Janoštík Jan Sokol České Budějovice U11 A
Blažek Jan Sokol Dobruška U 11 B
Zemková Eliška Sokol Plzeň – Doubravka U 11 A
Mráz Šimon Sokol Plzeň – Doubravka U 13 B
Častorál Vojtěch Bílá Hora U 13 B
Tupý Jan Sokol Plzeň – Doubravka U 13 B
Jägerová Kateřina USK Plzeň U 13 B
Sedláček Filip Sokol Dobruška U 15 A
Čtvrtečka Josef Sokol Dobruška U 15 A
Hlavsová Daniela Sokol Dobruška U 15 A
Vacková Pavlína Sokol Dobruška U 15 A
Baštářová Aneta Sokol Plzeň – Doubravka U 15 A
Syřínková Eliška Sokol Plzeň – Doubravka U 15 A
Žambůrek Tomáš Sokol Plzeň – Doubravka U 15 B
Ledvina Přemek USK Plzeň U 15 B
Končoková Denisa Sokol Č.Budějovice U 15 B
Tůmová Michaela Sokol Č.Budějovice U 15 B
Zeman Jan Sokol Plzeň – Doubravka U 17 A
Rašpl Jakub USK Plzeň U 17 A
Vatashchuk Kateryna Sn K. Vary U 17 A
Antošová Denisa Sn K. Vary U 17 A
Valenta Milan Sokol Plzeň – Doubravka U 17 B
Vocelková Anna USK Plzeň U 19 A

Moc děkuju všem účastníkům za slušné chování i za předvedené výkony. Neměli jsme jediný vážnější problém, který bychom my, dospělí, museli řešit. Bylo nás dost, takže jsme (až na malé výjimky) zvládli i koučování a dohled v jednotlivých halách. Díky zodpovědnému chování starších účastníků výpravy jsme si dokonce mohli dovolit nechat hráče část dne bez přímého dozoru v halách, pokud naše účast na jednáních s pořadateli a na schůzkách neumožnila najít jiné řešení. Moc děkuju vedoucím, kteří hráče doprovázeli (L. Kolářová, M. Hlavsa, V. Sedláček, L. Janoštíková, M. Jäger) za veškerou pomoc a podporu, díky které jsme společně úspěšně absolvovali letošní LBS Tournament ve Fredericii. Doufám, že se na nás Dánsko může těšit i napřesrok.


V Plzni 23. října 2012 Milada Nováková


P.S. Sluší se ještě poděkovat i řidičům, kteří nás bezpečně dovezli do Fredericii a zpět. Autobus střídavě řízený p. Vonáskem a jeho synem Petrem (Šumava Tour) sice samozřejmě platíme, ale ne vždy a všude se člověk setkává s profesionálním přístupem, ochotou a slušností. Cesta v jejich podání byla příjemná, byť z pochopitelných důvodů náročná. Nepochybně i pro ně. Díky !!!

vytisknout stránku
Oficiální informační server města Plzně

eAmadeo

RSS

25. základní škola
Chválenická 17, 326 00 Plzeň
Telefon: 378 028 470, Fax: 378 028 486,
E-mail: skola@zs25.plzen-edu.cz

© 2024 25. ZŠ Chválenická
Prohlášení o přístupnosti
Design by SITMP